Sık Sorulan Sorular


GEODI Workspace neden gerekiyor ?

Data Extraction/Query/Feed işlemleri için bir proje tanımı gerekmektedir. GEODI indexleri tamamen birbirinden soyutlamak için proje oluşturmayı destekler.

Kuruma özel terimler, taranacak kaynakların farklılığı gibi ihtiyaçlar nedeni ile yeni proje ekleme imkanı sunulmaktadır. 

Herhangi bir kurumda birden fazla GEODI projesi tanımlamak farklı kaynaklardaki içeriklere erişimi zorlaştırır. Tek bir proje hazırlamak etkin bir kullanım sağlar.  Bu yolla bir parselle ilgili uygulamanızda olmayan, projeye dahil edilmiş kaynaklara da yetkiniz ölçüsünde ulaşımınız mümkün olur. 

GEODI Workspace nasıl oluşturulur?

GEODI.exe ile açılan arayüzde sol menüde projeler ekranından yeni proje oluşturulabilir.

Enumerator/Connector nedir?

Proje hazırlama sırasında GEODI'nin tarayacağı kaynakları belirtmekte kullanılır.  Klasörler, Web Sayfası, E-Posta, Veritabanı, Dropbox gibi kaynak tipleri mevcuttur. Uygulamanızda hazırlayacağınız bir web servise erişim sağlayan İçerik Besleme Servisi kaynağını projeye ekleyerek GEODI'nin belirtilen aralıklarla uygulamanızdan güncellenen, değişen verileri istemesini sağlayabilir, içerik bazında yetkilendirmeyi yönetebilirsiniz. 

Recognizer/Tanıyıcı nedir?

Proje hazırlama sırasında tanımlanabilen içerik tanımayı sağlayan katmanlardır. Sözlükler, TCKimlik tanıyıcı, Ada/Parsel tanıyıcı, Kilometre tanıyıcı, kurallı ifade tanıyıcı gibi bir çok hazır tanıyıcı mevcuttur. Tanıyıcılar sayesinde GEODI bu verileri daha aranmadan gösterebilir. DataExtraction api  sadece projede tanımlı tanıyıcıların bulduğu içerikleri döner.

Neden Doküman yerine İçerik kelimesini tercih ediyorsunuz?

GEODI sadece dokümanlardan elde edilen metinleri değil enumaratorler tarafından sağlanan nesneleride tarama yeteneğine sahiptir. Ayrıca doküman kelimesi müşterilerimize bir twit, eposta'yı  ifade etmiyor.

GEODI aracılığı ile bir metin veya dosyadan bilgi çıkarmak istiyorum. Ne yapmalıyım?

Geodi Data Extraction API ( Formatter ) web servislerinden yararlanabilirsiniz.

GEODI indexinden nasıl sorgulama yapabilirim?

Geodi Query API ( Query ) web servislerinden yararlanabilirsiniz.

GEODI Veritabanı taraması kullanmak istiyorum. Veritabanındaki image/byte[] alanların doküman olarak indexlenmesini nasıl sağlayabilirim?

Proje hazırlamada Veritabanı enumarator ve taranacak tabloları seçtiğinizde GEODI bu içeriği bir excel tablosu gibi tarar. bilinen tip ve metinleri indexler. image/byte[] alanları taramak için dosya adı , görüntü adı ve güncellemeler için benzersiz id değerlerine ihtiyaç duyar.  Bu bilgileri sorgu sonuçlarında gösterilecek isimler için kullanır.  Bu bilgileri alacağı yeri belirtmek için GEODI uygulaması altındaki "Settings\Reader\DBMeta" klasörüne örnek yapıdaki gibi bir xml atılmalıdır.  GEODI herhangi bir veritabanı taramasında bu kalsördeki meta verileri dikkate alır.
 

 Örnek XML Meta içeriğini görmek için tıklayınız
<Complex name="Root" type="Geodi.Database.Meta.DBMetaBaseCollection, Geodi.Database">
 <Properties>
  <Collection name="Defines">
   <Items>
    <Complex type="Geodi.Database.Meta.DBSubContent, Geodi.Database">
     <Properties>
			<!-- TableFilter: Ayar Hangi tablo için geçerli -->
      <Simple name="TableFilter" value="BELGE.BELGETEST" />
			<!-- ColumnFilter: Tabloda hangi kolonlar varsa bu ayar geçerli olacak -->
      <Simple name="ColumnFilter" value="BelgeAdi,BelgeIcerik,BelgeBelgeIcerikID" />
			<!-- DisplayNameColumnMacro: İçerik Görüntü adı makrosu -->
			<!-- Örnek : [BELGEADI] Dokümanı -->
			<!-- Boş bırakılırsa dosya adı kullanılır. -->
      <Simple name="DisplayNameColumnMacro" value="" />
			<!-- IDColumnMacro:İçeriğe ait benzersiz ID değerinin alınacağı kolon/kolonlardır -->
			<!-- Örnek : [BELGEBELGEICERIKID] Dokümanı -->
      <Simple name="IDColumnMacro" value="[BELGEBELGEICERIKID]" />
			<!-- FileNameColumnMacro:Dosya adı makrosu. Dosya uzantısı bilgisinide içermelidir. -->
			<!-- Örnek : [BELGEADI]  -->
			<!-- Örnek : [BELGEADI].pdf  -->
			<!-- Örnek : [BELGEADI].[BELGEUZANTI]  -->
      <Simple name="FileNameColumnMacro" value="[BELGEADI]" />


			<!-- FileMemoColumn : Dosya içeriğinin yazdığı byte[] kolon adı -->
      <Simple name="FileMemoColumn" value="BelgeIcerik" />
			<!-- FileFullPathColumnMacro: Dosya disk üzerinde ise dosya yolu. FileMemoColumn boş bırakılmışsa kullanılabilir -->
      <Simple name="FileFullPathColumnMacro" value="" />     </Properties>
    </Complex>
   </Items>
  </Collection>
 </Properties>
</Complex>

GEODI ye indexleyeceği içerikleri uygulamamdan nasıl sağlayabilirim?

Geodi Feed Api (FeedHandler) web servislerinden yararlanabilirsiniz.

Neden Token kullanıyorum, Token nasıl elde edilir?

Token GEODI üzerinde hangi servislere erişilebileceği, Hangi kullanıcı tarafından ne zaman verildiği, ne kadar süre geçerli olduğu, hangi istemcilere izin verildiği gibi bilgileri içerir. Servislerden alınan Token kullanıcı aktif olduğu sürece 10 yıl geçerlidir. Kullanıcı adı ve şifrenin dağıtılmasından daha güvenli olduğunu düşünüyoruz.

Elinizde yetkili kullanıcı adı ve şifre mevcut ise GEODI REST API sayfasında yönlendirilen arayüz ile  Token elde edebilirsiniz. Eğer kullanıcı adı ve şifreye sahip değilseniz sistem yöneticisinden GEODI üzerindne Token alıp size iletmesini veya uygulamanızdaki config dosyasına eklemesini veya size iletmesini istemelisiniz. Sistem yöneticisi yine GEODI REST API sayfasındaki yönlendirmelerden yararlanabilir.

Apileri kullanmak için uygulamamda hangi bilgilere sahip olmalıyım?

Uygulamanızda GEODI Url, WorkspacaName, Token bilgisini saklamanız genellikle yeterlidir. 

Besleme servisi ile ilettiğim içeriği veya yetkileri güncelleyebilmek için dikkat edilmesi gereken kurallar var mı? 

Servise gelen içeriğin benzersiz bir id'ye ihtiyacı var. Feed servisi içerik id olarak ContentObject.Content.ContentId değerini kullanır. Bu değer gerekiyorsa kendi uygulama adınızı da içeren benzersiz bir değer olmalıdır.

Eğer ContentId  verilmezse besleme sırasında verilen ContentURL id olarak kullanılır. ContentId  verilmemişse bir sonraki istekte ContentURL  aynı olmalıdır. aksi durumda GEODI yeni bir içerik geldiğini kabul edecektir.

Biliniyorsa içerik tarihi ( ContentObject.ContentDate ) ve/veya içerik hash bilgisi ( ContentObject.ForcedContentHash ) iletilmelidir. ContentDate  iletilen içeriğe bağlı bir tarih olmalıdır.  Aynı içerik her feed olduğunda değişmediği halde bu değerleri değiştirmek GEODI'nin içeriği yeniden taramasına neden olacak  her iki sistemede yük getirecektir. 

Besleme servisi ile İlettiğim içerik için belirlenen yetkiler değiştiğinde özel bir işlem yapmam gerekli mi?

Hayır. Aynı servis ve yeni yetkiler ile besleme yapılması yeterlidir.

Besleme servisi ile İlettiğim içerik için versiyonlamayı nasıl kapatabilirim ?

ContentObject.Mode değerini DisableVersions ( int 8) olarak ayarlamak yeterlidir. Eski versiyon silindi olarak işaretlenir.

Besleme servislerinde kullanılan ContentObject nesne yapısına nasıl ulaşabilirim?

Nesnelerin güncel özelliklerine http://127.0.0.1:3323/DeceSystemInfoWebHandler?op=ObjectInfo&Name=Geodi.Integration.ContentObject,Geodi.Integrationhttp://127.0.0.1:3323/DeceSystemInfoWebHandler?op=ObjectInfo&Name=Geodi.Integration.IntegrationObject,Geodi.Integration  adresleri kullanılarak Geodi üzerinden ulaşılabilir.  

Nesne dokümantasyonuna Geodi ContentObject - İçerik Tanım Nesnesi#İçerikTanımNesnesi-Çokluİçerik dokümanından ulaşılabilir

Uygulamamı .net framework ile geliştiriyorum. Kullanabileceğim için api sınıfları mevcutmu?

Geodi.Integration.dll RestApi sınıflarından yararlanabilirsiniz. Doküman sayfalarındaki .net örnekleri bu dlli kullanmaktadır. Güncel dll Geodi.exe yanında bulunmaktadır. Servis detay sayfalarındaki örneklerin yanında da yer almaktadır.

GEODI.exe'yi uygulamayı kurduğum sunucuda çalıştırmam, ayakta tutmam mümkün değil. IIS veya başka bir web server kullanarak apilere erişebilir miyim?

GEODI IIS altında asp.net uygulaması gibi çalıştırılabilir. Bunun için aşağıdaki adımlar izlenmelidir.

 • GEODI için IIS altında  virtual folder hazırlanır.  
 • Asp.net 4.0 Tümleşik modda pool ayarlanır.
  • Hazırlanan pool tarama işlemleri ve GEODI.exe ile aynı proje meta konumuna ulaşabilmesi için standart IIS uygulamalarından daha fazla yetkiye ihtiyaç duyabilir. 
 • Geodi.exe ile aynı konuma bir .SystemSettings.json  dosyası oluşturulur. dosya içeriğinde json formatında AppDataFolder ayarı eklenir.. Bu konum GEODI'nin projeleri oluşturacağı, meta verileri saklayacağı path'dir. 
  • GEODI.exe ile uyumlu olması için Windows gezgini adres çubuğuna %appdata%  yazılarak gidilen klasör  adı alınıp kullanılmalıdır.
  • Yapılandırma ile ilgili daha fazla bilgi için Sistem Yapılandırma - Güvenlik Ayarları sayfasını inceleyebilirsiniz.

   Örnek SystemSettings.json ayar dosyası
   {
    "AppDataFolder":"C:\\GeodiMetaFolder"
   }
 • ardından http://[host]/[virtualfolder]/  veya  http://[host]/[virtualfolder]/gui   linkinden GEODI arayüzlerine ulaşılabilir. ( Mevcut sürümler IIS altında  http://[host]/[virtualfolder]/ adresindeki son "/" olmadan arayüzü doğru açamamaktadır )